Олег Новохатський - директор компанії "СТК-НОВА" чаклував над закриттям періоду на прикладі BAS Бухгалтерії. КОРП.27 січня відбувся річний підсумковий семінар з Вікторією Величко
Давайте почаклуємо разом з Вами - перепроводимо документи за звітний період за допомогою обробки Групове перепроведення документів.
Якщо облік по ФІФО, перед перепроведенням заборонити списання запасів в мінус (зняти галочку Дозволити).
Перед перепроведенням рекомендується зробити резервну копію бази!
Виконаємо Експрес-перевірку ведення обліку (меню Операції – Бухгалтерський облік – Експрес-перевірка) – це допоможе отримати як загальну, так і досить детальну інформацію про стан даних інформаційної бази.
Переходимо до Закриття місяця…
Розглянемо типові помилки, через які може не проводитися закриття місяця:1. Нарахування амортизації: досить часто виникає помилка "Не вказано термін корисного використання" Необхідно проаналізувати документи з ОЗ. Можливо, у документі Модернізація не встановлено Термін використання для обчислення амортизації у податковому обліку, оскільки програмою не контролюється заповнення даного поля.
2. Переоцінка валютних засобів: • Необхідно, щоб у довіднику «Валюти» були внесені дані про валюти і курси, на дату кожної операції, в тому числі і на дату закриття кварталу - За кнопкою Друк – Можна сформувати довідку-розрахунок для перевірки переоцінки
Для переоцінки валютних залишків, потрібно перевірити регістр відомостей «Немонетарні рахунки», в якому зберігається інформація про рахунки, залишки за якими вважаються немонетарними і не переоцінюються.
3.Транспортно-заготівельні витрати (ТЗВ) повинні щомісяця розподілятися між сумою запасів на кінець звітного періоду і сумою запасів, що вибули у звітному місяці. Накопичення ТЗВ виконується на субрахунках рахунку 2 «Запаси»:
200 - «ТЗВ (матеріали)»
2801 - «ТЗВ (товари)»
2802 - «ТЗВ (в НТТ за продажною вартістю)»
Сума ТЗВ, яка відноситься до запасів, що вибули, визначається як добуток середнього відсотка ТЗВ і вартості запасів, що вибули.
!!! Для того щоб розподілялися ТЗВ – у картці НОМЕНКЛАТУРА має бути вказана Номенклатурна група.
Програма аналізує Залишки та Продаж Номенклатури, в якій зазначено Номенклатурну групу ТЗВ.
Розраховується середній відсоток ТЗВ, і відноситься на собівартість.
4. Списання витрат майбутніх періодів (ВМП): типова помилка - на початок зазначеної дати відсутній залишок на рахунку ВМП.
Виправляємо помилку:
Дата документа надходження 02.02.2021, а у довіднику ВМП початок розподілу встановлено 01.02.2021, рівними частинами щомісяця. Потрібно або встановити дату початку розподілу пізніше дати надходження. Або змінити метод розподілу – за кількістю днів у місяці (тоді дата надходження не контролюється).
5. Коригування фактичної вартості номенклатури: розраховується коли облік запасів ведеться за середньою.
Зазвичай проблем не виникає. Головне, щоб не було від'ємних залишків за кількістю на кінець місяця.
6. Розрахунок та коригування собівартості продукції.
Помилка: Немає бази розподілу прямих витрат.
Помилка: Немає бази розподілу прямих витрат.
Для виправлення цього рекомендується сформувати звіт «Оборотно-сальдова відомість по рахунку 23 (231, 232)» з деталізацією за субконто «Підрозділи» і «Номенклатурні групи» і перевірити відповідність сум поточних витрат (оборотів за дебетом) і сум планової собівартості випуску (оборотів по кредиту).
Для коректного розрахунку собівартості випуску повинен бути не нульовий оборот як по дебету, так і по кредиту 23 рахунку.
6. Розрахунок та коригування собівартості продукції.
Помилка: Не встановлений порядок підрозділів.
Помилка: Не встановлений порядок підрозділів.
Варіант закриття переділів визначається в обліковій політиці організації на закладці «Переділи»
Помилка: Не зазначений спосіб розподілу загальновиробничих витрат.
Помилка: Не зазначений спосіб розподілу загальновиробничих витрат.
База розподілу непрямих витрат задається в регістрі відомостей «Методи розподілу непрямих витрат організацій» у розрізі підрозділів і статей витрат. Облікова політика - Загальновиробничі витрати
7. Регламентні операції з бухгалтерського обліку. Переоцінення запасів на дату балансу
Помилка: не встановлені параметри оцінки запасів на дату балансу.
Помилка: не встановлені параметри оцінки запасів на дату балансу.
!!! Потрібно або зняти цю галочку або встановити параметри оцінки запасів. Параметри встановлюються в Обліковій політиці організації на вкладці Запаси. Вказуємо тип цін, за якими хочемо переоцінювати Запаси.
Помилка: не встановлені параметри оцінки запасів на дату балансу.
!!! Далі ціни Номенклатури з цим типом цін повинні бути встановлені в документі Установка цін номенклатури.
Помилка: не встановлені параметри оцінки запасів на дату балансу.
!!! Уцінка запасів Купили 10 шт. за 150 грн. без ПДВ, встановили ціну для переоцінки 100 грн. 150 грн * 10 шт - 100 грн * 10шт = 500 грн.
8. Розрахунок торгової націнки за проданими товарами
Якщо ведеться облік у роздріб за продажними цінами, при закритті місяця виконується розрахунок середньої роздрібної націнки та списання цієї націнки за запасами, що вибули, розраховується собівартість. Складнощів зазвичай не виникає. Перевірка по ОСВ.
9. Технологічні операції з податкового обліку
Закриття регістрів податкового обліку Формуються службові рухи з регістрів податкового обліку.
Залишились питання - звертайтеся!!!